Zmiany w regulaminie II Ligi

Znany jest już regulamin rozgrywek pierwszej oraz drugiej ligi żużlowej, na sezon 2013. Zostało w nim wprowadzone kilka zmian. Prezentujemy najważniejsze z nich.

Liczebność drużyn i system rozgrywek

W sezonie 2013 w I lidze wystartuje 7 zespołów. Sezon będzie się składał z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem „każdy z każdym”. Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły I ligi spotkają się w rundzie finałowej systemem „każdy z każdym”. Do rundy finałowej zespoły przystępują z punktami, które uzyskały w rundzie zasadniczej w pojedynkach z bezpośrednio zainteresowanymi drużynami.
W sezonie 2013 z I ligi spadną dwa ostatnie zespoły. Z II ligi awans uzyska najlepszy zespół. Nie będą rozgrywane mecze barażowe.
W sezonie 2013 w II lidze wystartują pozostałe zespoły, które nie będą w brały udziału w rozgrywkach DMP i DM I ligi i będą posiadać licencje PZM, otrzymaną na podstawie regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów I i II ligi żużlowej .
Sezon będzie się składać z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem „każdy z każdym”. Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły II ligi spotkają się w rundzie finałowej systemem „każdy z każdym”. Do rundy finałowej zespoły przystępują z punktami, które uzyskały w rundzie zasadniczej w pojedynkach z bezpośrednio zainteresowanymi drużynami.

Od sezonu 2014 w rozgrywkach I ligi uczestniczyć będzie 8 drużyn. Pozostałe będą startowały w II lidze. Sezon w I lidze będzie się składał z rundy zasadniczej, w której zespoły spotykają się ze sobą systemem „każdy z każdym”. Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły I ligi rozegrają dwa półfinały. Zwycięzcy dwumeczu spotkają się w finale. Zwycięzca I ligi awansuje do Ekstraligi. Przegrany w finale I ligi pojedzie w spotkaniu barażowym z przedostatnim zespołem Ekstraligi. Siódmy zespół I ligi spotka się w barażu o miejsce w I lidze z drugim zespołem II ligi. Ósmy zespół I ligi spadnie do II ligi, a zwycięzca II ligi awansuje do I ligi.
System rozgrywek II ligi zostanie określony po sezonie 2013.

KSM

W sezonie 2013 w I i II lidze będzie obowiązywał górny limit KSM na poziomie 40 punktów. Nie będzie obowiązywał dolny limit KSM, tym samym nie będą już miały zastosowania przepisy o walkowerze dla drużyny, która nie spełniła dolnego limitu KSM.
Od sezonu 2014 w I i II lidze nie będzie obowiązywał KSM.

Liczebność Polaków w składzie drużyn

W sezonie 2013 w składzie drużyn startujących w I i II lidze będzie musiał znajdować się przynajmniej jeden polski senior i dwóch polskich juniorów. Od sezonu 2014 w składach drużyn w I lidze obowiązkowy będzie start dwóch polskich seniorów i dwóch polskich juniorów, natomiast od sezonu 2015 również w składach drużyn II lidze obowiązkowy będzie start dwóch polskich seniorów i dwóch polskich juniorów.
W składach drużyn będą mogli startować zawodnicy na zasadzie gościa. Nie określono jednak jeszcze dokładnie przepisów, które będą regulowały starty zawodników z wyższych lig.

Gość

Jedną z nowości ma być umożliwienie wszystkim polskim zawodnikom startu na zasadzie gościa w pojedynkach niższych lig. Do tej pory z tego zapisu mogli korzystać juniorzy, a od 2013 roku przepis ten dotyczył będzie także seniorów. Jednak ograniczono ilość żużlowców „gości” do jednego w meczu. Nie dojdzie zatem do sytuacji, kiedy zespół wystąpi w zestawieniu złożonym z zawodników innych klubów.

Czas rozpoczęcia zawodów

Główna Komisja Sportu Żużlowego uregulowała także godzinę rozpoczęcia meczów w I i II lidze. Do tej pory była ona wyznaczana przez organizatora. W 2013 również gospodarz będzie decydował, kiedy mecz się rozpocznie, ale w dzień dzień wolny od pracy i dzień świąteczny nie może być to wcześniejsza godzina niż 14.00 i późniejsza niż godzina 21.00. W dni powszednie obowiązują godziny od 16:00 do 21:00.

Pozostałe przepisy

Odbiór toru podobnie jak w Speedway Ekstralidze nastąpi na półtorej godziny przed zawodami. Na 30 minut przed zawodami po dwóch zawodników z każdej drużyny będzie mogło wziąć udział w próbie toru. Próba toru będzie odbywała się pod nadzorem sędziego i będzie składała się z 4 sesji (po 2 dla każdej drużyny). Każda sesja może trwać maksymalnie 90 sekund. Podczas sesji wewnątrz toru nie będą mogli przebywać mechanicy zawodników. Zabronione będą również starty z pola startowego, jak również całej prostej startowej. W przypadku, gdyby któryś z zawodników uległ kontuzji podczas próby toru, przyjmuje się, że jest on obecny w parkingu o godzinie rozpoczęcia meczu.
W I i II lidze będzie obowiązywała taka sama tabela biegowa jak w Speedway Ekstralidze (2 bieg juniorski, biegu 14 i 15 są biegami nominowanymi).

źr. sportowefakty.pl